If you're not familiar with Save A Lot, you'll want to check it out! They're not your typical grocery store. You'll need to bring your own bags or purchase bags at the store for a small fee. You won't find as many popular name brand items on the shelves, but the money you save will make up for that!Check HERE to see if you have a Save-A-Lot store in your neighborhood.
Print Save-A-Lot coupons HERE!
EASTER DINNER for $20!
(Includes purchase of the following items)
Shank Portion Ham, 9-lb average, $.99/lb ($8.91 for 9-lb)
Fresh Jumbo Sweet Potatoes, $.39/lb (Purchase 2)
Fresh Express Garden Salad Mix, 12 oz bag, $.99
Wylwood Canned Vegetables, 14.5-15.25 oz, 2/$.98
-$.50/4 Printable HERE (Pay $1.46/4)
Libby's Pineapple, 20 oz can, $.99
So-Cheesy Shells & Cheddar, 12 oz box, $1.00 (Purchase 2)
-$.40/1 Printable HERE (Pay $.60)
Portman's Salad Dressing, 16 oz bot, $.99
B1G1 FREE Printable HERE (Pay $.99/2)
Grissom's Brown n' Serve Rolls, 12-ct, $.99
Mrs. Smith's Apple or Cherry Pie, 27 oz pkg, $2.99
-$1/1 Printable HERE (Pay $1.99/1)
Creamy Whip Whipped Topping, 8 oz pkg, $.89
Total After Coupons = $19.19 or less
GROCERY:
Banquet Family Dinners, 26-28 oz pkg, $2.00
Fairgrounds Premium Lunch Meat, 16 oz pkg, $2.00
Frisby's Shoestring Potatoes, 20 oz pkg, $.50
Imperial Quarters, 1-lb pkg, $1.00
Morning Delight Biscuits, 10-ct, 7.5 oz pkg, $.33
Shelby's Grove Sliced Peaches, 29 oz can, $1.00
So Cheesy Deluxe Macaroni & Cheese or Shells & Cheddar, 12-14 oz box, $1.00
-$.40/1 Printable HERE Shells & Cheddar (Pay $.60/1)
Totino's Pizza, 9.8-10.8 oz pkg, $1.00
Wylwood Frozen Corn on the Cob, 6-ct pkg, $1.00
MEAT:
Chicken Leg Quarters, frozen, sold in 10-lb bag, $4.40 ($.40/lb)
73% Lean Ground Beef, sold in 5-lb pkg, $7.45 ($1.49/lb)
PRODUCE:
California Navel Oranges, 4-lb bag, $1.99
Golden Ripe Bananas, $.33/lb
Russet Potatoes, 10-lb bag, $1.99

















1 Comment:
I don't hear much about Save a Lot but I love getting produce there, it is usually much cheaper then the surrounding stores and the quality is not bad either. The bananas are the best...3 pounds/$1 and they are usually beautiful. I have also gotten 3 pound apple bags for $1.50!! Potateoes are usually really nice and cheap too. Just awesome if you live by one. Thanks for posting.
Post a Comment